uniaswiatlowodowa.pl

Blog tematyczny o światłowodzie, Internecie, telewizji, technologii i sprzęcie.

Poradnik

Ile napoi przygotować na wesele?

Ile napoi przygotować na wesele?

Planowanie idealnego wesela to zadanie pełne wyzwań, w którym każdy szczegół ma znaczenie. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór i ilość napojów, które zostaną podane gościom. Powinniśmy dostarczyć odpowiednią ilość trunków, aby zapewnić wszystkim dobre samopoczucie i radość.

Ilość napojów na wesele

Ilość napojów na weselu jest zależna od kilku czynników, takich jak liczba gości, długość trwania uroczystości czy też rodzaj serwowanych dań. Przyjmuje się, że dla wesela na około 100 osób, potrzebujemy przynajmniej 20-30 litrów wody mineralnej, około 40 litrów soku oraz 50-60 litrów napojów gazowanych.

Warto też uwzględnić rodzaj serwowanych napojów. Jeśli nasze wesele będzie trwać całą noc, należy uwzględnić dodatkowe ilości napojów. Warto również pamiętać o tym, że niektórzy goście mogą preferować konkretny rodzaj trunków, dlatego warto zapewnić odpowiednią różnorodność.

Rodzaje napojów

Ważne jest, aby zapewnić szeroki wybór napojów, które będą mogły zaspokoić gusta wszystkich gości. Do najpopularniejszych napojów na weselu należą:

 • Woda mineralna (gazowana i niegazowana)
 • Soki owocowe (pomarańczowy, jabłkowy, wieloowocowy)
 • Napoje gazowane (cola, lemoniady, toniki)
 • Napoje izotoniczne i energetyczne
 • Kawa i herbata

Dla niektórych gości, zwłaszcza tych młodszych, napoje bezalkoholowe będą dużo bardziej atrakcyjne niż alkohole. Warto również zabezpieczyć odpowiednią ilość mleka i śmietanki do kawy oraz cytryny do herbaty.

Alkohol vs. bezalkoholowe

Ilość napojów alkoholowych na weselu jest równie ważna jak bezalkoholowych. Standardowo na jedną osobę przyjmuje się około 1 litra alkoholu na całe wesele. Najpopularniejszymi trunkami są: wódka, wino oraz piwo. Jednakże coraz częściej młode pary decydują się na drink bary, gdzie profesjonalny barman przygotowuje różne koktajle.

 • Wódka: Zazwyczaj jest to główny alkohol podawany na polskich weselach. Liczy się średnio 0,5 litra na głowę.
 • Wino: Szczególnie białe i czerwone. Przyjmuje się, że butelka wina wystarczy na 3 osoby.
 • Piwo: Warto zakupić beczkę lub butelki. Wino i piwo to świetna alternatywa dla osób, które nie mają ochoty na mocne alkohole.

Napoje bezalkoholowe to alternatywa dla kierowców i osób niepijących. Coraz popularniejsze stają się też drinki bezalkoholowe, co umożliwia cieszenie się smakiem koktajlu bez alkoholu.

Zapasy i dodatkowe napoje

Przy organizacji wesela zawsze warto mieć zapas napojów. Nigdy nie wiadomo, ile dokładnie goście będą pić, dlatego lepiej mieć więcej niż za mało. Najlepiej mieć dodatkowe napoje schowane tak, aby można je było szybko dołożyć w razie potrzeby.

Oto kilka dodatkowych napojów, które warto mieć pod ręką:

 • Herbata i kawa – na każde przerwy lub dla gości, którzy nie piją alkoholu ani napojów gazowanych.
 • Koktajle bezalkoholowe – mogą być świetnym dodatkiem dla dzieci i osób, które nie piją alkoholu.
 • Napoje funkcyjne – energetyczne, izotoniczne, które mogą być szczególnie przydatne w późnych godzinach nocnych.

Należy pamiętać o zapisaniu umowy z dostawcą, który w razie potrzeby dostarczy dodatkowe napoje w trakcie wesela. Zapewni to bezpieczeństwo i pewność, że żadnemu z gości nie zabraknie ulubionego napoju.

Organizacja wesela to sztuka kompromisu i dbałość o każdy szczegół. Dostarczenie odpowiedniej ilości i różnorodności napojów to jeden z kluczowych elementów, który przyczyni się do udanej zabawy. Pamiętajmy, że odpowiednie zaplanowanie i zbilansowanie między alkoholami a napojami bezalkoholowymi może znacząco wpłynąć na przebieg całej uroczystości.

Udostępnij