uniaswiatlowodowa.pl

Blog tematyczny o światłowodzie, Internecie, telewizji, technologii i sprzęcie.

Poradnik

Outsourcing usług księgowych do biura internetowego – wady i zalety

Outsourcing usług księgowych do biura internetowego – wady i zalety

Prowadzisz firmę? Księgowość możesz przekazać w ręce specjalistów. To rozwiązanie szczególnie doceniane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z outsourcingiem usług księgowych? Poznaj je, aby świadomie zdecydować, czy to oferta odpowiednia dla Ciebie.

3 główne powody, dla których outsourcing usług księgowych to dobry wybór

Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym oznacza przekazanie księgowości firmy w ręce specjalistów. Z perspektywy przedsiębiorcy to ogromna korzyść – nad rozliczeniami czuwają eksperci, którzy na co dzień pracują np. z KPiR czy zajmują się kwestiami kadrowymi. Otaczanie się specjalistami nieprzypadkowo jest uznawane za jeden ze sposobów na zyskanie przewagi konkurencyjnej. Skoro za sprawy związane z księgowością odpowiadają osoby mające w tym zakresie niezbędne kompetencje, przedsiębiorca może skoncentrować się na prowadzeniu biznesu.

Druga zaleta outsourcingu usług księgowych ma związek z finansami. Współpraca z biurem rachunkowym jest dużo tańsza niż zatrudnienie księgowego. Mowa nie tylko o wynagrodzeniu, jakie trzeba wypłacać co miesiąc pracownikowi, ale również o kosztach wyposażenia stanowiska pracy (komputer, oprogramowanie, pomoce dla księgowych) i szkoleń. Przepisy podatkowe zmieniają się tak często, że ciągłe dokształcanie się jest w tym zawodzie niezbędne. Dobre biura rachunkowe nieustannie inwestują w rozwój swoich pracowników.

Biuro rachunkowe może zapewnić kompleksową obsługę – zająć się sprawami związanymi stricte z rachunkowością, ale nie tylko. Dobrym przykładem jest oferta Centrum Księgowego – przedsiębiorca może skorzystać z usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych i jednocześnie powierzyć ekspertom:

  • kontakty z różnymi instytucjami (np. z ZUS-em i GUS-em);
  • sprawy kadrowe i płacowe;
  • działania windykacyjne – gdy nie chce ich prowadzić samodzielnie.

Outsourcing usług księgowości – zagrożenia

Dla wielu małych firm outsourcing usług księgowych to opłacalne rozwiązanie. Na co jednak trzeba uważać? Outsourcing księgowości wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Przedsiębiorca może np. wybrać nieodpowiedniego partnera. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim nie należy kierować się wyłącznie ceną – znacznie ważniejszy jest staż biura na rynku, zakres oferowanych przez nie usług i wreszcie to, czy jego pracownicy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje. Biuro rachunkowe musi mieć też ubezpieczenie OC.

Innym zagrożeniem jest ryzyko wycieku wrażliwych danych. Mowa nie tylko o wynikach finansowych firmy czy nazwach jej kluczowych kontrahentów, ale również np. o numerach PESEL pracowników – gdy biuro rachunkowe zajmuje się kadrami. Stąd też tak istotne jest, aby zespół biura rachunkowego był świadomy współczesnych zagrożeń (np. phishingu) i stosował odpowiednie zabezpieczenia. W przeciwnym razie każdy udany cyberatak odbije się na reputacji przedsiębiorstwa.

Inne ryzyka, z jakimi wiąże się outsourcing usług księgowych, to:

  • możliwe problemy komunikacyjne;
  • ograniczona możliwość kontrolowania pracy osób, które zajmują się prowadzeniem księgowości.

Co istotne, wymienione zagrożenia można zneutralizować – wystarczy, że przedsiębiorca wybierze profesjonalne biuro rachunkowe z dużym doświadczeniem.

Kiedy sprawdzi się outsourcing usług księgowych – podsumowanie

Współpraca z biurem rachunkowym może opłacać się pod względem zarówno finansów, jak i czasu – znalezienie solidnego partnera to sposób, aby w pełni skoncentrować się na pozyskaniu klientów czy rozwoju oferowanych produktów (usług). Aby tak się jednak stało, konieczny jest wybór biura rachunkowego, które zatrudnia specjalistów i zapewnia wsparcie w zakresie księgowości na każdym etapie rozwoju firmy.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij