Wybór kierunku studiów to poważna decyzja. Niektórzy wiedzą, co chcą studiować, już w pierwszej klasie szkoły średniej, inne wahają się do ostatniej chwili. Aby móc podjąć właściwą decyzję, warto najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pomocny może też okazać się test predyspozycji zawodowych.
Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów?
Osoby, które jeszcze nie wiedzą, jaki kierunek studiów ostatecznie wybrać, powinny wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze (już po zawężeniu listy kierunków do kilku pozycji), warto zastanowić się, jakie są perspektywy na rynku pracy i czy absolwenci danego kierunku mogą liczyć na stosunkowo łatwe znalezienie zatrudnienia, czy też znalezienie pracy w tej branży bywa prawdziwym wyzwaniem. Dobrze też sprawdzić, jakie jest przeciętne wynagrodzenie absolwentów konkretnego kierunku oraz czy wiedza zdobyta na studiach pozwala np. na założenie własnej działalności gospodarczej.
Przy wyborze kierunku studiów trzeba jednocześnie wziąć pod uwagę własne zainteresowania i pasje. Należy pamiętać, że przyszły student spędza na uczelni mnóstwo czasu. Jeśli taka osoba będzie pozyskiwać wiedzę z obszaru, który zupełnie jej nie interesuje, to ukończenie studiów w terminie i szybkie znalezienie pracy w danej branży może okazać się znacznie trudniejsze niż dla osoby, która chętnie przyswaja wiedzę z konkretnej dziedziny.
Warto jednak pamiętać o indywidualnych predyspozycjach zawodowych i wziąć je pod uwagę przy wyborze ewentualnego kierunku studiów.
Test predyspozycji zawodowych może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji
Aby upewnić się, że studiowanie na konkretnym kierunku to dobry pomysł, warto wykonać test predyspozycji zawodowych. Powód jest prosty – predyspozycje do wykonywania jakiegoś zawodu są niezwykle istotne, a ich brak może powodować pewne problemy. Na przykład, jeśli ktoś chce zostać reporterem miejskim, to powinien być osobą otwartą, gotową do pracy w różnych warunkach i pod presją. Dla introwertyków lub osób, które potrzebują przewidywalnego, stabilnego środowiska pracy, zawód reportera może stać się źródłem frustracji i nadmiarowych bodźców. Brak odpowiednich predyspozycji do wykonywania danego zawodu może sprawiać, że praca wymaga włożenia znacznie większego wysiłku, który w dodatku nie zawsze przyniesie oczekiwane efekty.
Nawet gdy jakiś kierunek studiów jest wyjątkowo popularny w danym roku, nie należy kierować się sezonowymi trendami. Warto nie tylko dokonać analizy rynku pracy, ale też wziąć pod uwagę indywidualne zainteresowania oraz osobiste predyspozycje do wykonywania wymarzonego zawodu. Poznanie tych ostatnich ułatwia test predyspozycji zawodowych, który jest przydatnym, miarodajnym narzędziem, wspierającym przyszłych studentów w określeniu ich mocnych i słabych stron, a przez to – w wyborze kierunku, na jakim powinni się kształcić.
Artykuł sponsorowany